Duo Yen Gazeteci Ahmet Hakan (!)

Duo Yen Gazeteci Ahmet Hakan (!)

Ahmet Hakan bir de köşesinden kendisinin ne kadar kötü gazetecilik yaptığını yazsa… Duo Yen Gazeteci Ahmet Hakan ve onun genç gazetecilere tavsiyelerini okusak? Nasıl olur?

Önce şuradan başlasın neden kendisi 180 derece dünyaya bakış açısını değiştirdi? Bu değişim için belli bir ödeme aldı mı? Lütfen alışkın olduğu şekilde dil sürçmesi olarak  “Yok lennn…” diye vereceği cevap makbul olmadığı kadar masum da değildir…

Gossip Columnis Nedir?

Kendisi neden sürekli medya literatüründe “Gossip Columnist” anlaşılır şekliyle dedikodu tarzı köşe yazarlığını tercih etmektedir… Bu tarz gazetecilik genelde konuya vakıf olmayan ya da kritik bilgilere sahip olmayan gazetecilerin başvurduğu bir kendini vizyona koyma tarzı gazetecilik olduğunu biliyor mu bilmiyor mu?

Duayen gazeteci ya da gerçek haberci yaşanılacaklara ve bunların olumlu ve olumsuz yönlerine ışık tutabilen gazetecidir. Oysa Ahmet Hakan gazeteciliği sadece yaşanmış bitmiş olayların negatif olanlarını ağzına sakız yaparak gazetecilik mi yapıyor?

Ahmet hakan söyle düşünmüş olabilir mi patronun genellikle “Gaz” eksenli yatırımlarıyla bilindiği için ben de gaz verirsem bana da yatırım yapar mı diye düşünmüş olabilir mi?

Ahmet Hakan Gazeteciliği demek net olmamak demektir… Aynı paragrafta bir konu için hem “Kabul edilemez”  mesajı verilirken akabinde “Kesinlikle bende destekliyorum”  mesajı vermek neyin şaşkınlığıdır.

Ahmet Hakan mesela gazetecilik ve habercilik meslek hayatında kaç tane meslek kazası ya da meslek katliamı yaptığını da yazabilir mi? Ahmet Hakan film izleyerek mi dünyada ve ülkemizde yaşanılanları okumaya çalışan bir gazetecidir…

Ahmet Hakan Haberciliği içinde en önemli haber tarzı nedir? Neyin haber yapılmasından ve yapılan haberin ifşa edilmesinden hoşlanır? Ahmet Hakan Haberciliği içinde neden dünyanın, ümmetin ve ülkemizin maslahatını ilgilendiren haber yerine… Sürekli  “Demek” fiilinin şahıslara ve kiplere göre çekimli cümlelerini okuyoruz…

Duo Yen Gazeteci Nasıl Olur?

Ahmet Hakan kendisini gerçek bir gazeteci olarak gördüğü üç özelliğini okuyucularıyla paylaşsa nasıl olur? Tamam, üç özellik ile sınırlandırmadım… Ahmet Hakan’ı okuyucuları neden okumalıdır? Diğer köşe yazarlarında olmayıp kendisinde fazlasıyla bulunan özellik nedir?

Ahmet Hakan’ın uluslararası medyada takip ettiği kaç tane köşe yazarı vardır? En çok yazıları hoşuna giden köşe yazarı kimlerdir… Kendisini duayen bir gazeteci olarak gören bir gazetecinin en az kaç yabancı dili medya okur yazarlığı düzeyinde bilmesine gerek vardır? Yoksa buna hiç gerek yok mudur?

Duo Yen Gazeteciler Muaftır…

Duayen bir gazetecinin “Online içerik” üretirken yazdığı köşe yazılarında hangi teknikleri genç gazetecilere tavsiye eder? Yoksa köşe yazarlığı için bunlar fasa fiso şeyler mi?

Ahmet Hakan “Hürriyet” gazetesi gibi malum ve meşhur bir gazetede de değil de malum ve meşhur olmayan bir gazetede yazıyor olsaydı kaç kişi sadece yazdıkları sebebiyle kendisini takip ederdi?

“Medya Etiği”  ya da medya ahlakı köşe yazarları için ne kadar anlamlıdır? İnsanların ahlakını sıkıntılı yönlerine dikkat çekip ifşa edenler mi yoksa kendi ahlakının sıkıntılı yönlerini düzelten gazeteci mi olmak lazım?

Duayen gazeteci herkese akıl veren değil kendisine danışanlara kılavuzluk eden oluğu halde neden bazı köşe yazarları herkese akıl hocalığı yapar…

Ruh sağlığı yerinde olan bir kişi yazdığı yazılarda ne yeyip ne içtiğini okuyucuları ile neden paylaşmak ister?

Bir duayen gazetecinin bir iki cümlelik paragraflar halinde yazmasını okuyucu nasıl değerlendir?

  • Önemli şeyler  yazdığı için gereksiz   cümleler kurmaz .Önemli cümle “Cumhurbaşkanı Kemal Sunal’ın … filmini izlemedi ise izlesin!”
  • Dil bilgisi ve anlatıma hakim olduğu için önemli  kelimeleri hatta cümleleri  “bold” yazar…Örnek …Biz Osman Kavala özgür kalsın diye çırpınırken… 
  • Köşe yazılarınızda ne kadar savunma cümlesi kurarsanız o kadar duayen gazeteci olursunuz…
  • Köşe yazarları ne kadar “KeyWords” yani  anahtar kelime önemli değildir…Onlar zaten bu tekniği kullanmasalar da okunuyorlar …Duayen gazetecilerin köşe yazılarında SEO teknikleri işi bilmeyen acemi gazeteciler için geçerlidir…

Kısacası …

Medya ve İletişimci

Ercan Harmancı

ercanharmanci@hotmail.com

Total Number of Words: 761

Total Reading Time: 3 minutes 49 seconds

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir