Stratejistler Çağı (!)

Stratejistler Çağı (!)

Herkes yaşadığı çağa yaşadıklarına uygun anlamlar verirler. Çağların, Buzul Çağı’ndan tutun da Uzay Çağı’na kadar isimleri vardır.Sana göre yaşadığın çağın adı ne derseniz? Stratejistler Çağı. 7 yaşından 70 yaşına kadar herkes strateji geliştiriyor. Kötü mü demeyin. Neyin iyi neyin kötü olduğunu bana değil bilene sorun. Bilen dedi isem hakkıyla bilene. Çünkü Strateji Çağında kimin ne bildiğini kimseler bilmiyor.

Size aklı kullanmayalım demiyorum. Ben bilakis akıllanalım yeter diyorum. İnsanlar strateji yapmaya başlayınca bir grup insan “tanrı göktedir deyip ona karşı havalanıyor(!)” Bir grup insanda “durdurun dünyayı inecek var” diyorlar. Ne havalananlar semada buluşabildi ne de dünya diğerlerinin inmesi için mola verdi.

Stratejistler,uzmandırlar neyin nasıl yapılacağını söylemede uzmandırlar. Kendilerine faydaları olmayınca bari birilerine faydam olsun diyerek her gördükleri ve duydukları karşısında bir şeyler söylüyorlar.

Stratejistlerin korkusu

Stratejistlerin en hoşlanmadıkları Kadercilerdir. Kaderciler derken ne Mutezile ne Cebriyeciler ne de bilmem kimlerdir. Her şeyi, iyi ya da kötü gördükleri her şeyi, yapanın Allah olduğunu söyleyen Kaderciler. Onu unutan herkes O’nun olmadığı bir dünyanın stratejisini geliştiriyor. Onun hiçbir şey yapamayacağına inananlar ilk gördükleri insana ya kul oluyorlar ya da küfrediyorlar. Her alanın bir stratejisti var ve Stratejistleri dinlemek en büyük modern sevap. Stratejistlerin dedikleri yapılırsa dünyada ne savaş olur ne kıtlık ne de küresel ısınma. Tüm yaşadıklarımız ya insanların başarısı ya da insanların yanlışları. Stratejistlere göre yaşadıklarımızın üzerinde henüz Onun bir etkisine rastlanılmamıştır.

Strateji kavramının etimolojisine baktığımızda bu kavrama Yunancada rastlamaktayız. Yunan literatürü, insanların tanrının görevlerini iş bölümü yaparak tanrıyı yeryüzünden silme çabasının örnekleri ile doludur. Yunanca kökenli strategos “Her şeyi idare etme sanatı” anlamına gelen bir sözcüktür.
Stratejistlerin en çok kullandığı iki kavram vardır ilki “Her şey” ikincisi ise “Hiçbir şey” Bana göre bunlar iman dışında kullanılması caiz olmayan iki kavramdır. Fetva vermiyorum biline! Hiç bir ya da her şey kavramlarını kullananların, sıkça kullananların, gözü Tanrılıktadır.

Dünya, strateji oyunlarınız için tasarlanmamıştır. Dünya hayallerinizi gerçekleştirmek için değil imtihan olmanız için vardır. Stratejistler istedikleri ya da söyledikleri olmayınca Kul olmaları gerekirken olanlara “kıl” oluyorlar. Anlam veremedikleri olaylar karşısında Onu hatırlıyorlar. Yüksek sesle olmasa da “Tanrı çok acımasız ” diyorlar. Oysa Allah asla zulmedici değildir. Sokaklar hayallerini gerçekleştiremeyenler ile dolu. Kaderciler ise Kitabın gölgesinde sen her şeye kadirsin Hiçbir şey yoktur ki sana rağmen bir şey yapabilmiş olsun diyerek mutlular ve yarınlarından umutlular.

Stratejistlerin kutsal kitapları vardır. Bir gün gerçekleşeceğine inandıkları senaryoları vardır. Stratejistler dekor ve kostüm değiştirerek mutlu olmaya çalışırlar. Lakin çok iyi bilirler ki değişenler sadece dekor ve kostümler. Sahne değişmiyor. Ne yaparlarsa yapsınlar bu sahnede belirlenen süre kadar yaşayacaklar sonra her oyuncu sahnenin arkasında toplanacak. İzleyiciler umarım iyi karşılarlar… Önce sahnede bizdik sonra sahneye izleyiciler çıkacak.

Stratejistler yaşadıkları yeri imar ederler Kaderciler ise yaşayacakları yeri imar ederler. Stratejistler istemedikleri durumlar karşısında her şeyleri kaybetmişlerdir. Kadercilerin ise en güçlü silahlarını açılan ellerinde görürsünüz.

Dua Çağı…

Dua Çağı… Dua var olmamızın tek sebebi. Duanız olmasaydı… diye başlar ayet. Kitabın kapağından Dua Çağı’nın kapılarını aralayalım. Çocuklarımıza kediler üçayaklı olsaydı ne olurdu diye değil; “Allah’a Kul olmazsak ne olur?” diye onları akıllandıralım. Çocuklarımızın akıllı olmasını istiyorsak onlara dua etmeyi öğretelim ki birlikte akıllanalım.

117total visits,2visits today

Beğen  2
Önceki Yazı
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir