Menu

Ağ Toplumu

Yaklaşık Okunma Süresi 2 Dakika

 

Ağ Toplumu nedir? 21.yüz yılı bir sıfatla tanımlamak gerekirse bu “Ağ Toplumu” olur. Küreselleşen köy durumu zamanda ve mekânda aynılık yaşanması gerekir. Ve dünyanın küreselleşmesi toplumun her kesimi için geçerli değildi. Ekonomik olarak belli seviyede değilseniz dünya bildiğiniz eski dünyadır. Küreselleşen dünyanın merkez üssü; basılı ya da görsel medyadır. Ağ toplumunun, belirleyicisi, ağırlık merkezi ise akıllı telefonu kullanan her bireydir.

“Ağ Toplumu” bir asır önce sadece sosyoloji literatüründe kullanılan kuramsal alan ait bir kavramdı. Oysa bugün artık toplumsal bir gerçekliktir. Toplumsal olgu olan kavram artık bir sosyal olay olmuştur. Ağ Toplumu’nun evrensel kümesini çok rahat şekilde “Sosyal Medya” belirleyebiliriz. Ağ Toplumu’nun bir üyesi olmak için gerekli olan sadece bir kablolu ya da kablosuz bir bağlantıya sahip olmaktır.

Dünya artık bir birleriyle toplumsal ilişkilerini ağlar üzerinden sağlamaktadır. Sosyal medya önceleri sadece insanların modern dünyanın sıkıntısından kurtulmak için tanımadığı hatta tanımak istemediği insanlarla iletişime geçme aşamasıyla günlük hayatımıza girdi.

Özellikle Web 3.0 ile birlikte insanlar zamanda ve mekânda yakınlık olmadan iletişim kurmaya başladılar. Önce insanlarla iletişimde olmak için karşılıklı yazışmanız gerekirken artık planladığınız içerikleri belirlediğiniz zamanlarda diğer insanlara ulaştırmaya başlandı.

İş hayatı sosyal medyayı önceleri küçümsediler ve zaman kaybı olarak değerlendirdiler. Fakat şuan geldiğimiz nokta kurum ve kuruluşların kurumsal kimliklerin ifade mecrası haline gelmiştir. Sosyal medya üzerinden kıtalar arası para ve iş akışı başladı. Firmalar bir hizmet ya da ürün alacaklarında ilk tıkladıkları web adresleri yine ilk baktıkları sosyal medya hesapları olmaktadır.

Sosyal medya önceleri okul ve eğitim kurumlarında zaman kaybı olarak görülürken bugün 21.yy yenilikçi öğretim modellerinde önemli bir araç ve belirleyici olmuştur. Sosyal medyayı doğru kullanmak aynı zamanda tercih edilen öğretici olmaktır.

Okumak İçin Zamanın Var mı?  Ahmet Hakan'ın Köşesi mi?

Sosyal medya belki 2000’li yıllara kadar devletler kritik bilgilere ulaşmak için hem zaman hem para hem de iş gücü harcamak zorundaydı. Çünkü kimse kişisel bilgilerini ya da iletişim bilgilerini paylaşmak istemezken bugün kişiler en mahrem görüşmeleri ve mahrem hallerini rahatlıkla paylaşmaktadır. Bu sebeple devletler verilerin akışını denetlemede zorluk yaşayınca devletler maslahatlarını gerekçe göstererek bu sosyal medya hizmetlerini ya sınırlandırmış ya da engellemiştir.

Bugün ulusal ve uluslararası boyutta sosyal medya devlet ilişkilerini bile bazen olumlu bazen de olumsuz ciddi şekilde etkilemektedir. Sosyal medya aynı zamanda toplumların tepki basamaklarını ciddi şekilde düşürmüştür. Sosyal medya etkisi ile birlikte toplumlar anında ve hemen her konuda tepkisini yansıtabilmektedir. Oysa kartellerin yönlendirdiği basılı medya ya da ekran haberciliği etkili olduğu zamanlarda istenildiği ve izin verildiği kadar tepki gösterilebiliyordu.

Artık sosyal medya belirleyicileri istihbarat kuruluşları, devletlerin savunma bakanlıkları, askeri özellikle Pentagon’a bilirkişi olarak davet edilmekte ve onlardan veri hizmeti alınmaktadır.

Sosyal medya artık insanların aileleri ile iletişimi de koparmıştır. Gençler kendi ailesine yabancılaşmaktadır. Birçok “Kâr amacı gütmeyen” etiketli kuruluşlar sosyal medya üzerinden toplumların inanç ve kültürlerinin kod ve motiflerini kendi çıkarlarına göre dizayn etmektedirler.

Kısacası sosyal medya bugün hem saldırı hem de savunma gücüdür. Belki de rejim dizaynları üzerinde en etkili güç olmuştur da diyebiliriz. Ülkemiz sosyal medya kullanımında  2018 verilerine göre 13. sıradan 9. sıraya yükseldi. Bu şu demektir. Artık Türkiye kendi sosyal medyasının alt yapısını hazırlamalıdır. Bu ihtiyaç ülkemiz için sadece önemli değil öncelikli hale gelmiştir.Rusya bu konuda kendi alt yapısını kullanmak için denemeler yaptığını resmi olarak dünyaya duyurdu.

Sonuç olarak dünyayı artık güçlüler ve zenginler değil bir ağda kim ne kadar etkinse işte onlar şekillendirmektedir.

Okumak İçin Zamanın Var mı?  Provokatör Aranıyor (!)

 

 Ercan Harmancı

Medya ve İletişimci

 

 

Total Number of Words: 757

Total Reading Time: 3 minutes 48 seconds

Beğen  1
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir