Eğitim Önemli Değildir(!)
Home Eğitim ve Öğretim Eğitim önemli değildir (!)

Eğitim önemli değildir (!)

by Ercan Harmancı
0 comment 14 views

Eğitim önemli değildir; önceliklidir! Evet, yazacaklarım, okuyanların ve yazanının rahatını kaçırabilir.

Eğitim bir toplumun zihninin ve gönlünün inşasıdır.

Eğitim, önemli değil önceliklidir. Eğitim bir bedel ister, bunu bazen zamanınızla, bazen malınızla bazen de canınızla ödemek zorundasınızdır.

Eğitim önemli değildir; bedel ister…

Kimileri parası ile kimileri zamanlarını vakfederek bu bedeli ödediler onların ismini yazmak hadsizlik olur. Çünkü onlar bilinmek istemezler. Fakat canlarını vererek bu bedeli ödeyenleri dünya bilir onlardan biri Sütçü İmam biri İskilipli Atıf Hoca… Bir başka aklıma gelen Ömer Muhtar’dır… Ve saymakla bitiremeyeceğimiz ümmetin gençlerini düşünen yiğit eğitimciler… Rabbim onların hepsini cennetiyle sevindirsin…

Eğitim rol model insanlar üzerinden inşa edilir; her ne kadar öğretim, kuramlar ve teoriler üzerinden inşa edilse de bu tecrübe edilen bir sosyal gerçekliktir. Öğretimi; eğitime önceleyenler hep mürekkep yalamışların zulmü ile kaçışı hep bir başka sistem değişikliğinde aramışlardır.

Eğitim küreselleşemez

Ülkemizde MEB sürekli öğrencilerin ve gençlerin akademik başarısızlığını göstererek yeni yeni kuramların peşine düşmüşlerdir. Uzaktan bir serap gibi insanı sevindiren öğretim kuramları yanlarına yaklaşınca hüsrana dönüşmüştür. Ve ülkemiz gelişmiş ülke kriteri ile damgalanmış ülkelerde terk edilen öğretim modellerinin çöplüğü haline gelmiştir.1960’lı yıllara kadar uzanan “Çoklu Zekâ Kuramı” milenyumda kansere çare olarak bulunmuş ilaç gibi pazarlandı.

Alanının uzmanı teknokratlar ve bürokratlar göz göre göre ölçme değerlendirme aracı olan çoktan seçmeli sorularla yıllardır öğrencilere vazgeçilmez öğrenme yolu olarak öğrenmenin olmazsa olmazı kabul ettiler.

Ortak sınavlarla öğrencilerin ve eğitimcilerin zihin ve gönül dünyaları tüm geçmiş mirasları alt üst edilerek tıpkı bir kentsel dönüşüm gibi geçmişle bağlar kopartıldı. Modern dünyanın ve adına bilim denilen ama her asır değişen ilkelere göre prototipler oluşturuldu.

Eğitim küreselleşemez, küresel bir öğretim matematik ve fizik için belki bir ihtimal ama küresel eğitim asla bir sosyal gerçeklik olamaz. Mesela tarih bilgisini nasıl küreselleştireceksiniz? Küresel eğitim demek “Benim sorunum ile sen de uğraşırsan kendimi yalnız hissetmem!” psikolojisidir. Küresel eğitim bir küresel güçlerin oyunu olduğu bakalım ne zaman ayyuka çıkacak?

Sınıflara bilimin dışında bir ölçütü sokmayacağız

Her ne kadar özgür düşünceyi, eleştirel düşünceyi öğretmeliyiz dediğimiz sınıf ortamları aslında düşüncelerin en çok baskılandığı ve bastırıldığı kamusal alanlardır.

Küresel eğitim neden vardır? Sorusunun cevabı bu cümlededir. Bu cümleyi yakında çok duyacağız… Nedir o cümle? “Bu ülkenin ve evlatlarının hatırı için okula bilimin dışında bir ölçütü sokmayacağız.” cümlesidir. Pekâlâ, bu toplumun inancı bu toplumun örfü mirası ne kadar bilimsel?

Yakında milli eğitim de teknokrat ve akademisyenler ümmet eksenli düşünen bürokratlar ile bir mücadele başlayacağının sinyallerini alabilen var mı? Karma öğretim akademik başarının katalizörü olarak belirlenecek! Denilecek ki okullarda karma eğitim artarsa gençler arasında yaşanan sorunlar en aza inecek!

İmam hatipler dönüştürülürse daha çok öğrenci yükseköğrenime yerleştirilecek ve akademik düzeyimiz A+Plus olacak! Okulları artık imam hatip lisesi ya da ilahiyatçılar değil öğretim teknik ve kurumları konusunda hakemli dergilerde makaleler yazmış akademisyenler bayrağı devralmalıdır. Bu kriter de yetmez mutlaka bu kişiler bilimi ve Kemalizm’i baş tacı yapmış kişiler olmalıdır!

Okullarda öğrenciye rol model olarak belirlenecek isim ve görsel kesinlikle bilimsel kriterlere uygun olmalıdır. Özellikle imam hatip okullarındaki duvar ve kapı giydirmeler yerini bilim adamlarına ait görsellere tebdil edilecek!

Okullarda milli ve Cumhuriyet Tarihinin dışında bir gün kutlanmayacak ve gündem edilmeyecek! Okullarda öğrencilerle bilim dışı olan hiçbir etkinlik buluşturulmayacak! Veliler öğrencilerin seçeceği özellikle din eksenli derslerin seçmelerinde baskıcı olamayacak. Velilerin istekleri değil öğrencilerin beyanları esas alınacaktır.

Okullarda öğrenci kıyafeti mutlaka bilimsel kriterlere ve yönetmeliklere uygun olacaktır. İmam hatip liselerinde asla çağdışı giyim tarzına izin verilmeyecektir!

Tüm okullarda Köy Enstitüleri modeli ekseninde  “Öğretmen Akademisi” ihdas edilerek öğretmenlere bilimin ve uygar toplumun göstergeleri dikte edilerek öğrencilere kazandırılacak!

“Şimdi böyle gündem mi olur, bunlar gerçek mi?” diyeceksiniz “bilmem” insan bazen düşüncelerini dizginleyemiyor… En güzeli bekleyip göreceğiz (!) Ve isterseniz ara ara bu linke tıklayabilirsiniz…

İstikamette ve afiyette kalmak temennisiyle

Eğitimci – Sosyolog

Ercan Harmancı

yazar@ercanharmanci.com

You may also like

Leave a Comment

%d blogcu bunu beğendi: