Menu

Eşek Arısı Yuvası … Yuma Proving Ground

Yaklaşık Okunma Süresi 4 Dakika

Suriye ümmetin dostlarını ve düşmanlarını belirlemek için bir turnusol kâğıdı işlevi gördü. Artık savaşların ve hatta savaş planlarının mutfak kısmı da ketum kalmıyor çünkü sosyal medya var! İnsanların eskiden en yakınlarından bile sakladıkları olurdu ve hatta o saklananlar o sırrı saklayan kişiyle mezara gömülürdü. Artık günümüzde devletler hatta istihbaratlar bile en kritik bilgiyi saklama gereği duymuyor. En gizli toplantılardan önce ve sonra hatta bazen o toplantılar yapılırken yer bildirimleri ve o toplantıya ait görseller paylaşılıyor.

Hatta sosyal medyada durum paylaşmak vizyonun bir parçası olduğu için insanlar bunu farkında olmadan bilinçsizce değil hesap yaparak paylaşmaktadırlar. Saat başı verilen haberleri dinlemek, sosyal medyada yapılan paylaşımları takip etmekten daha gerçekçi ve güncel bilgi sağlamıyor. Hatta ana haber bültenleri insanlardan gerçekleri saklamak için saat başı yapılan telkinlerdir. Bu nedenle habercilikte bir ilke vardır iyi olan durumlardan haber yapılmaz… Haber neden yapılır? Zihinlere negatif kodlamalar yapmak içindir. Bu oldukça çok boyutlu ve derin bir alan olduğu için şimdilik bu yazımızda sadece bunu dile getirmiş olalım.

Suriye’yi, Irak ile okumadan Suriye gerçeği anlaşılamaz!

Suriye’de yaşanılanlar neden ümmet düşmanları ya da dostları için turnusol kâğıdı görevi görüyor buradan devam edelim… Önce şu cümle ile başlayalım Suriye’de yaşanılanlar kadar daha önceki yaşanılan örneğin Kaddafi’ye ya da Saddam’a yapılan müdahale bu kadar ortada değildi. Avrupa ne Saddam için ne de Kaddafi için “Şimdi ne yapacağız!”  düşüncesine saplanıp kalmamıştı. Şimdi öyle mi? Hayır… Avrupa’da ki ya da okyanusun ötesindeki Amerika’da bile bir tedirginlik var.

Bu tedirginlik neden? İlki bu işin içinde kendilerinin olması ve bir şekilde kendilerinin kurguladıklarından yine kendilerinin zarar görecekleri tedirginliklerinin tavan yapmış olmasıdır. Ve uluslararası ajanslara yakın zamanda bir birlerinin ipliğini pazara çıkaran hatta kuyusunu kazacak olan devlet yetkililerinin haberleri düşecektir.

Okumak İçin Zamanın Var mı?  Kangrenleşen Okullar İmam Hatipler!

Kanımca Suriye olaylarının esasını oluşturan Ortodoks Vatikan Yönetim kurgusu daha dillendirilmedi dillendirilmiş olsa da çok sınırlı çevrede bilinen bir durum.

Suriye’yi, Irak ile okumadan Suriye gerçeği anlaşılamaz. Suriye enerji geçiş hatlarının keşişim noktasında olabilir ama müdahale nedeni bu değildir. Suriye’de ciddi anlamda petrol yatakları olabilir ama ömrü 50 bilemediniz 100 yıl  olan bir enerjiye hâkim olma mücadelesi de değildir. Esad rejiminin halka olan baskısı bu hiç olamaz…

Sürekli dillendirilen İsrail güvenliği ve gücü için kullanılan Büyük Ortadoğu Projesi için yapılmış bir müdahale de değildir. Kürt halkının özgürleştirme mücadelesi o da değil…

Suriye sürekli Müslümanları kabullenememiştir çünkü orası Ortodoks Hristiyanların merkezidir.

Ve özellikle Irak, Erbil, Süleymaniye ve Damacus arasında kurulacak bir Ortodoks Vatikan yönetimi içindir.

Suriye için uluslararası ajanslara servis edilip düşen ilk haberler Ortodoks Başpiskoposların orada ki çocuklara yapılan işkenceler ile ilgilidir. Ve hemen 23 Mart 2013 yılında Halep Süryani Başpiskoposluğu Mar Gregorios Yohanna İbrahim kaçırılma kurgusu ve bir asır sonra Ortadoğu Asuri Kiliselerinin merkezinin Amerika’dan Erbil’e taşınması.

Hep McCain ile Obama zıt iki kutup gibi gösterilse de aslında aynı misyon için çalışan iki isimdir.2012 yılında McCain’i müdahale için Suriye’ye gönderen de Obama’dır.

Suriye olaylarını 2006 Irak CampBucca ekseninde okunmadığında ISIS anlaşılmaz.

ISIS aslında İslam kelimesi içinde olan bir uydurmaca kısaltmadır.2013 yıllarında ISIS ve ISIL için ABD Kongresi’nden ayrılmış bütçe onayları vardır. ISIS’in Suriye’de kullandığı Toyota marka araçları McCain kiraladı…

Nasıl oldu da dünyanın değişik ülkelerinden binlerce paralı asker Suriye’ye doğru yola çıktı. Ve kurgu hepsinde aynıydı. Bir sosyal paylaşım sayfasında görmüşler ve oraya gitmişlerdi hepsi bu…

Rusya ’nın olaya müdahil olması kaçırılan piskoposlarla ilgili yardım istenen kişi neden V.Putin olmuştu? İki farklı kutup onların ifadesi ile “Eşek arısı yuvası”  modeliyle aynı misyon için çalışan ISIS ve YPG karşı karşıya getirildi.

Okumak İçin Zamanın Var mı?  Evet... Adalet istemiyorum

Bir başka soru mademki müdahale Esad için yapılmıştı neden hedef de Saddam gibi Esat yoktu? Esad’a neden ulaşılamadı… Irak’da Saddam’ı teslim eden bir Ahmet Çelebi Suriye’de bulunamadı mı? Oysa Irak hem Suriye’den daha güçlüydü hem de sadece ABD’nin askeri gücü vardı. Oysa Suriye’de ise birliği bulunan devlet sayısına iki elin parmakları yetmez ama ilginç şekilde hala ulaşılamayan bir Esad var!

YPG, Yuma Proving Ground’un baş harfleri mi?

YPG’li askerler neden paralı asker değil gönüllü olarak ifade edildi. ABD Son olaylarla birlikte neden YPG bizim için farklı açıklamasını yapmak zorunda kaldı. YPG, yoksa ABD’nin McCain’e bağlı Arizona’daki ABD ordusunun terör ile mücadele birimi olan Yuma Proving Ground’un baş harflerinden mi oluşuyor? Özellikle geçtiğimiz hafta neden üst üste hem Yuma Proving Ground’un hem de YPG olarak ifade edilen gönüllü birliklerin ortak ismi olan McGurk ile ABD yetkilileri açıklama üstüne açıklama ve toplantı üzerine toplantı yaptı.

Suriye için yıllardır alınmayan ateşkes anlaşması kararının alınmasında etkili olan Türkiye’nin müdahalesi miydi?

Özellikle Çek Cumhuriyetinden sürekli silah lojistiği yapılırken sürekli Türkiye sınırlarından ISIS’e silah yardımı yapılıyor telkini neden yapıldı?

Üstelik YPG’li paralı askerler kendilerine ulaşan silahların modellerini ve geldiği ülkeleri görselleriyle birlikte paylaşırken…

Son olarak profesyonel paralı askerler özellikle Ankara Gar’ındaki patlamadan sonra çok sevdikleri canlarını vermek için geldikleri Kobani’yi neden terk ettiler? Rojava Arslan’ı lakaplı J.Matson, ani bir karar ile ailesine neden döndü?

Sebep, çünkü babası J.Matson’un babası Tim Matson Afganistan’dan Irak’a kadar birçok bölgede görev yapmış profesyonel askerdir. Artık bölgenin güvenli olmadığı için oğlunu geri çağırdı.

Oysa o da gelirken bir lojistik firmasında çalıştığını sosyal medyada görüp etkilendiğini ve Kürt halkı için mücadele vermek için geldiğini söylemişti. Avrupa ve ABD’den gelen gönüllülerin neredeyse tamamı paralı askerdir.

Okumak İçin Zamanın Var mı?  Milli Eğitim Bakanlığı Vebal Altında!

Suriye olayları o kadar çok boyutlu ve derin ki yazmakla tamamlanacak türden değil… Zaten sadece Suriye ve Putin ilişkisini anlatmak sayfalarca tutabilir…

Kısacası zihinlerde birçok soru olsa da bu soruların hepsini tatmin edecek sosyal medya paylaşımları vardır.

Eskiden insanlar saklı bilginin peşinde olurlardı bilgi akışı çok azdı ama bugün insanlar ortada olan komplex bilgi akışının içinde bilgiye ulaşmak zorundadırlar.

Eğitimci-Sosyolog

Ercan Harmancı

ercanharmanci@hotmail.com

 

 

 

 

Total Number of Words: 1269

Total Reading Time: 6 minutes 21 seconds

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir