Menu

Fake Viral Sharing

Yaklaşık Okunma Süresi 4 Dakika

Selamı kelama bağlayıp “Size de öldürücü virüs bulaşmış olabilir mi?” diye sormuş olalım. Evet, yanlış duymadınız dünyanın 3/1’ne bu virüs bulaşmış durumda. Ve uzmanlar bu virüse karşı dünya insanının yapabileceklerinin sınırlı olduğunu bilimsel olarak açıkladılar. Bu virüsün kendilerine bulaşmasından insanlar oldukça memnun. Hatta sadece kendilerine değil tüm sevdiklerine de bu virüsün bulaşması için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu durumu uzaylılar hayretler için de izliyor(!)

Bu virüsün insanlara bulaşması için çalışanlar; bundan para kazanan ürün satıcıları, “Like” “Share” bağımlısı olan isimleri kendilerinden önce gelen tanınmış insanlar ve toplumsal çatışmalardan beslenen sahne arkasındaki siyah takım elbiseli, siyah gözlüklü ve siyah ayakkabılı adamlar…

Evet, virüsün ismi “ Fake Viral Sharing” daha anlaşılır olarak ifade edersem  “Sahte Virüslü Paylaşım” olarak ifade edeceğim. İyi insanların ve de kötü insanların en çok istedikleri eylem ve sözlerinin daha fazla insana yayılmasıdır. Bu yazımızda kötü insanların en çok sevdiği virüslü paylaşımlar üzerine biraz beyin fırtınası yapmaya çalışacağım.

Kötü insanların virüslü paylaşımlarının hedefi bazen bir kişi bazen bir toplumsal grup bazen de bir sistem olabilir. Virüslü paylaşımlar ile hedef alına kişilerde zaten kişisel çıkarlar için hedef alınmaz. Bu türlü virüslü paylaşımlar tek bir kişi tarafından hazırlanıp paylaşılmaz; bu paylaşımlar bir teknik ekip desteği ile hazırlanır ve sanal makineler ile sosyal medya ağlarına servis edilir.

Virüslü paylaşımların olmazsa olmazı görseller ile birlikte kullanılmasıdır. İnsanlar görsel halinde olan paylaşımları; metin halinde olan paylaşımlardan çok daha fazla paylaşımda bulunurlar. Virüslü paylaşımlarda kullanılan görseller yeni yaşanmış bir olayın o anlık çekilmiş görseli kullanılmaz. Bu tür paylaşımlarda kullanılan görseller genellikle görsel veri bankalarından alınıp istenilen algı oluşturabilecek görsellerle kombine edilir.

Okumak İçin Zamanın Var mı?  Adalet mi (!)

Viral Paylaşım Nedir?

Bir görsel gün içinde yoğun şekilde gözünüze çarpıyorsa ilki bu “Viral” bir paylaşımdır. İkincisi “Sponsorlu”  bir reklam paylaşımıdır. Son olarak da “Profesyonel” tarafından hazırlanmış veriler dikkate alınarak ve renk kodları dikkate alınarak bilinçli olarak yapılan paylaşımlardır.

 

Bir paylaşım kısa sürede çok hızlı yayılıyorsa % 99 bu paylaşım masum bir paylaşım değildir. Bu tür paylaşımları yapmak bilinçli bir paylaşım değil kendiliğinden gelişen bir paylaşım yapma tepkisidir.

Bu paylaşım için sizde merak uyanmaya başlamışsa ilk yapmanız gereken paylaşımın görselini bir görsel arama motoruna yükleyin. Görsel arama motorları sadece görsel aramaz o görsel ile ilgili zaman, mekân ve kişi bilgilerini de verir.

Görsel arama motorları hakkında bilginiz yoksa google arama motoruna “Görsel arama motorları” yazın bu bile size yardımcı olacaktır. Çok basit görsel arama motorları olduğu gibi çok detaylı bilgi veren görsel arama motorları da vardır. Birçok ülkede polisler görseller üzerinden kriminal çözümle yaparak kısa sürede suçluyu tespit edebiliyorlar.Ben görsel tespiti için https://tineye.com/ sitesini kullanıyorum.Bu sitenin en iyi tarafı görselin ilk defa hangi sitede kullanıldığını göstermesidir.

Bundan sonrası virüsün dağılımında görev alanları bulmaktır. Viral görseli paylaşım yapan sitenin site adresine bakmak bu site alışılmış bir web adı formatı ve uzantısına sahipse kişilerin kullanımıyla sosyal ağa servis edilmiş demektir. Viral görsel birilerine zarar verdiyse bu zararın telafisi sitelerin domain bilgilerine ulaşılarak hukuki yollardan haklar aranabilir.

Viral paylaşımın servis edildiği site normal bir web sayfası adı ve uzantısına sahip değilse o zaman bu paylaşımlar için herhangi bir hak talebinde bulunulamaz. Sadece böyle isme ve uzantıya sahip sitelerden paylaşılan paylaşımlar “Dark Web” ya da “Deep Web” ürünü paylaşımlardır.

Okumak İçin Zamanın Var mı?  Cinsiyet Ayrımcılığı Sorunuza Mr Papa Cevap Verecek…

Formel olmayan o linkler birçok sosyal medya sayfasında paylaşılırken “Spam” uyarısı verir.

Viral paylaşımı kötü niyetli insanlar neden servis eder?

Ülkelerdeki rejimlerin yeniden dizaynı için toplumsal çatışma oluşturmak için “Gezi Olayları” içerikli paylaşımlar bu tür paylaşımlardır. Bu tür paylaşımlar sadece o ülkenin gücü ile yapılabilecek paylaşımlar değildir.

Tehlikeli görülen düşünce ve kişilerin itibar kaybı yaşaması için yapılır. Bu tür Viral paylaşımların ağırlıklı kod ve motifi “Yolsuzluk” ya da “Cinsel Sapkınlıktır”  toplumun tutumları paraya ve kadına karşı yapılan yanlışlara karşı “Cezasını çeksin!” tepkisi vererek aynı toplumsal grup ya da cemaat içinde olsa da sahiplenilmezler.

Gündem belirlemeden önce belirlenecek gündem için toplumsal desteğin sağlanması için Viral paylaşımlar yapılır. Böylelikle insanlar ulusal veya uluslararası haber ajanslarında gördükleri Viral paylaşımlara karşı şüphe ile bakmaz hatta gerçek olduğunun kanıtı olarak “Tüm kanallarda haberlerde vardı!” diyerek Viral paylaşıma karşı olabilecek şüphe ters bir algı ile kesinlik kazanır.

Son olarak ülkemiz sürekli Viral paylaşımlarla basın özgürlüğünü en çok kısıtlayan ülke olarak gösterilmektedir. Oysa ülkemizde Viral paylaşımlardan etkilenen sadece toplum değil bu işin hem teknokratları hem de bürokratları Viral paylaşımların çoğunu gerçek gibi kabul edip  “İvedilikle gerekli soruşturma ve incelme başlatılacaktır!” şeklinde basın açıklaması yaparlar.

NetzDG Yasası

Oysa örneğin Almanya NetzDG yasası ile bir Viral paylaşımın 24 saat içinde kaldırılmaması durumunda milyona yakın meblağda bir ceza ile Viral paylaşımlar yapanları cezalandırmaktadır.

Viral paylaşımları hapis cezası ile cezalandıran ülkelerin başında Suudi Arabistan geliyor. Birçok ülke Viral paylaşımları ağır şekilde para cezası ile ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Ülkemizde durum ne  “Soruşturma” açılıyor. Soruşturmanın birçoğu ilk celsede beraat ederken; berat etmeyenler de bazen üst mahkemelerin kararı ile yüklü tazminat alarak sanık sınıflamasında mağdur sınıfına geçiyor.

Okumak İçin Zamanın Var mı?  MEB’te Koltuklar Değişiyor mu(!)

Bir topluma silahla yapılan saldırıları önlemek önemli, yine bir topluma para ile yapılan saldırıları önleme de önemli ama bir topluma kelimeler ve görsellerle yapılan saldırılar için önlem almak ise önceliklidir.

Yazıyı şimdilik birkaç cümle sonra noktalamak istiyorum. Selamı kelama bağlarken “Ümmete izzet olacak “Viral Paylaşımlar” yaparak ümmete izzet ve sevinç olan; ümmet düşmanlarına zillet ve korku salan sosyal medyanın aksakallılarına selam olsun!” diyeyim ve susayım…

 

Ercan Harmancı

Medya ve İletimci

ercanharmanci@hotmail.com

Total Number of Words: 1244

Total Reading Time: 6 minutes 14 seconds

Beğen  1
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir